Profilaktyka

  Fluor

Pierwiastek bardzo istotny dla zdrowych zębów. Związki fluoru działają przeciwpróchniczo ponieważ łączą się z hydroksyapatytami w szkliwie zamieniając je a fluoroapatyty przez co szkliwo staje się twardsze i bardziej odporne na próchnicę.
Drugim mechanizmem działania fluoru jest hamowanie metabolizmu komórek bakterii znajdujących się w płytce nazębnej.
Fluor występuje w różnej postaci w każdej paście do zębów. Organizm otrzymuje fluor także z pożywienia jak i z wody pitnej, lecz ilości są zbyt znikome, więc dostarczenie fluoru zębom poprzez szczotkowanie/nitkowanie/płukanie płukankami staje się głównym źródłem profilaktyki przeciwpróchnicowej.

Dwa zabiegi, które pomagają skutecznie w profilaktyce stomatologicznej:

 

Lakierowanie

Jest to zabieg polegający na pokryciu zębów lakierem, który zawiera jony fluoru w dużym stężeniu, które uwalniając się z lakieru wzmacniają zęby. Zabieg taki można wykonać tylko w gabinecie stomatologicznym. Zabieg ten poleca się u osób, u których ryzyko wystąpienia próchnicy jest wysokie, noszą aparaty ortodontyczne, noszą protezy częściowe, mają próchnice początkowa, czasami też i u osób z nadwrażliwymi szyjkami zębowymi. Zabieg ten wykonuje się dwa do czterech razy w roku chyba, że lekarz zadecyduje inaczej.

  Lakowanie

Zęby trzonowe i przedtrzonowe posiadają anatomiczne zagłębienia anatomiczne zwane bruzdami. Mogą tam zalegać bakterie, które są przyczyną powstawania próchnicy w bruzdach a z biegiem czasu proces ten poszerza się tworząc ubytek w zębie.
Lakowanie polega na oczyszczeniu zęba i pokryciu bruzd specjalnym lakiem z zawartością fluoru. W ten sposób zamykamy „wrota” do rozwoju próchnicy. Lakowanie można wykonać tylko w przypadku zdrowego zęba niezajętego procesem próchnicowym, dlatego też powinno się go robić u dzieci i młodzieży, u których zęby są świeżo wyrznięte.  

Szyna ochronna dla sportowców

Szyna jest wykonana indywidualnie dla każdego pacjenta, jest stabilnie umiejscowiona na zębach a jednocześnie pozwala na swobodne oddychanie. Może być wykonana w jednym lub w wielu kolorach np. kolorach drużyny.